Adventní čas
Blíží se nám advent a s ním spojené tradice, kterými například je výroba adventního věnce, polibek pod jmelím, adventní kalendář atp... V tomto článku jsem se zaměřila nejvíce na význam svíček a jednotlivých adventních nedělí, jelikož se stále více setkávám s tím, že mnozí nevědí, jaký symbol každá svíčka a neděle má. Věděli jste například, že ten pravý adventní věnec netvoří čtyři, ale pět svíček? Nebo, jak správně uvázat věnec? Pokud Vaší odpovědí je NE, tak si z toho nic nedělejte, vše Vám dnes objasním.
Význam jednotlivých adventních neděl
Pojem „advent“ pochází z latinského slova „adventus“, jež znamená příchod.
Adventní neděle začíná v období kolem 27. listopadu a může se stát, že bude končit Štědrým dnem 24. prosince. Tento rok je advent o něco kratší, protože 4. adventní neděle vychází na Štědrý den. Začátek adventu oslavíme zítra 3.12.2023 a poslední svíčku zapálíme 24.12. 2023.
- První adventní neděle (železná): 3. prosinec 2023 (Současně tímto dnem začíná křesťanský rok - liturgický rok)
- Druhá adventní neděle (bronzová): 10. prosinec 2023
- Třetí adventní neděle (stříbrná): 17. prosinec 2023
- Čtvrtá adventní neděle (zlatá): 24. prosinec 2023
Adventní svíčky (v katolické církvi)
Svící je celkem pět, z toho jsou tři fialové, jedna růžová a poslední uprostřed bílá. Zapalujeme je proti směru hodinových ručiček. Ne všichni tuto barevnou kombinaci dodržují nebo jen z části, kdy na svíčky připevní barevné mašličky odpovídající barvou dané adventní neděli.
První se jmenuje Naděje neboli Svíce proroků, druhá Betlémská svíce se zapaluje za mír a třetí je Pastýřská, která symbolizuje přátelství a už může být růžová, což je barva radosti. Čtvrtá svíčka by měla být podle katolíků opět fialová. Nazýváme ji Andělskou, nebo také Svící za lásku.
Svíčky se zapalují postupně proti směru hodinových ručiček a na Štědrý den se zapaluje ta poslední bílá, která značí Ježíše Krista a bílé světlo, které prorazilo tmu. Jmenuje se Naděje. Pozor, tato svíce není přímo součástí věnce, ale vkládáme ji doprostřed. Nejlépe na talířek.
Vázání adventního věnce z chvojí
Věděli jste, že adventní věnec z chvojí by se měl vázat po směru hodinových ručiček? Častokrát se setkávám s tím, že ani profesionální floristka/florista tento fakt nezná, dokonce i v obchodech se můžete setkat se špatně uvázanými věnečky. Chvojí, které směřuje protisměru se používá výhradně pouze na hřbitov, Dušičky - vyznačuje, že se zastavil čas.
Nezapomínejte na to nejdůležitější
Pokud Váš věnec nesplňuje ani jedno, tak se svět nezhroutí. Ze všeho nejdůležitější je samozřejmě čas strávený s těmi nejbližšími a celková atmosféra. Tímto bych Vám chtěla popřát krásné prožití adventních svátků.